Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Özgüvenimizi Geliştiren 3 Yöntem

Özgüvenimizi Geliştiren 3 Yöntem

Stres, başaramama korkusu, odaklanamama problemi ve daha birçok olumsuz duygunun asıl sebebi özgüvensizliktir. Kişi ne zaman kendine güvenmeye başlarsa o zaman yapabileceklerinin sınırı yoktur.

Peki her yerde duyarız bu ‘’kendine güvenmelisin’’ nasihatini, ama ya nasıl? Kendine güven problemi yaşayan birine ‘kendine güvenmelisin’ demek yerine ‘kendine nasıl güvenebileceği’ konusuna değinelim istedik.

 

1- Kendinize Saygı Duyun!

"Kendiniz, evrendeki herkes kadar; sevginizi ve şefkatinizi hak ediyorsunuz." (Buddha)

Kendine saygı insanın önemli ihtiyaçlarındandır.Duygusal açıdan başkalarına bağımlı olarak yaşamaktan vazgeçmeliyiz, kendimizi değerli ve kusursuz bir şekilde ve herhangi bir hedefe layık gören insanlar olmalıyız. Çünkü var oluşumuz dünyadaki en büyük mucizemiz…

 

2- Hatalarınızı Sevin!

 "İlk beş bin hatanızı ne kadar önce yaparsanız,  o kadar önce onları düzeltebilirsiniz."(Kimon Nicolaides)

Her insanın yapabileceği hataları, yanlış kararları, vermek isteyip de veremediği tepkileri olur. Bunları düşünüp aşırı şekilde kendinizi suçlayıp, cezalandırmaya kalkmayın. Anlık durumlara bakarak kendiniz hakkında genel olumsuz yargılara varmayın.Dünün hatalarını bugünün derslerine dönüştürebilirsiniz. Hatalarınızı sevin ve onlarla barışık olun. Hata yapa yapa elbet doğru sonuca ulaşacağınızdan bir an olsun kuşku duymamalısınız.

 

3- Başarılarınızı Görmezden Gelmeyin!

"İnsan bir şeyi, çok ciddi oIarak arzu etmeye görsün; hiçbir şey erişiImeyecek kadar yüksekte değiIdir." (Hans C. Andersen)

Hayatta birçok başarınız olmuştur eminiz; bunları küçümsemeyin, anlatmaktan ve hatırlamaktan çekinmeyin. Başarılarınızı görmezden gelmemelisiniz. Geçmişteki başarılarınız gelecekte elde edeceğiniz başarılara ışık tutar.

Kendinizi sevin, saygı duyun, takdir edin, sınırlarınızı kendinizle olan samimiyetinizle belirleyin…

 

Siz ‘’tam, kusuruz ve mükemmel’’siniz. İhtiyacınız olan tek şey ise; bunu sürekli tekrar etmek ve kendinize sık sık hatırlatmak olacaktır.

 


 


 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı