Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene
Hangi Çalışmayı Nasıl Yapmalıyım?

SEVİYENİZE GÖRE ÇALIŞMA TÜRLERİ BELİRLENİR

Tekes’in temel ilkelerinden biri, seviyenize uygun çalışma türünü yaptırmak ve çalışma türünüze uygun çalışma araçları sunmak veya önermektir. Bu yüzden kullanacağınız kitap, video, canlı ders, örgün ders gibi çalışma araçları hangi seviyede olduğunuza göre değişkenlik gösterir. Konulardaki seviyenize göre yapmanız gereken çalışma türü, sistem tarafından önerilir. Tekes’te mevcut olan içeriklerle veya kendi kaynaklarınızla önerilen çalışmayı yapabilirsiniz. Panel dışında yaptığınız çalışmaları ‘çalışmayı tamamladım’ butonu ile sisteme kaydedebilirsiniz. Böylelikle o konudaki, sonraki çalışmalar programınıza eklenecektir. Şimdi hangi çalışmayı nasıl yapabileceğinize sırasıyla göz atalım!

TEMEL SEVİYE – ÖN HAZIRLIK

Ön hazırlık çalışması, o konuda temelinizin zayıf olduğu durumlarda önerilir. Konuyu öğrenmeden önce o konuyla ilgili fikir sahibi olmanız ve konuyla ilgili temel oluşturmanız amaçlanır. Ön hazırlık yapmak için basit anlatımlı konu anlatım kitaplarından veya ön hazırlık içeriği olan videolardan yararlanabilirsiniz. Bu çalışmayı yapma amacınız konuyu öğrenme değil; konu ile ilgili konu anlatımını öğrenmeye hazır olmaktır.

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ – KONU ANLATIMI

Konu anlatımı çalışması, o konuya ait tüm bilgilerin detaylı öğrenilmesi için yapılmaktadır. Konu hakimiyeti kazanmayı amaçlayan bu çalışmayı; örgün konu anlatımı dersleriyle, canlı konu anlatımı dersleriyle, konu anlatımı videolarıyla veya konu anlatımı kitaplarıyla yapabilirsiniz.

ORTA SEVİYE – TEKRAR

Konu anlatımı ile öğrenilen bilgiler kısa süreli belleğimizde tutulur ve hızlıca unutulmaya meyilli olurlar. Öğrenilen bilgiler tekrar edilerek uzun süreli belleğe aktarılır ve kalıcılıkları %80 oranında artırılır. Bu yüzden konu anlatımlarından sonra tekrar çalışması önerilir. Tekrar ederken tüm konuya değil; konu ile ilgili önemli başlıklara değinmek gereklidir. Tekrar çalışması; örgün tekrar derslerinden, canlı tekrar derslerinden, tekrar videolarından, derslerde tuttuğunuz notlardan veya özet anlatımlı kitaplardan yapılabilir.

İLERİ SEVİYE – KOLAY SEVİYELİ SORU ÇÖZÜMÜ

Konuları öğrendikten ve tekrar ile kalıcı hale getirdikten sonra edindiğiniz bilgileri soru üzerinde kullanabilme tecrübesi kazanmanız gerekir. Kolay seviyeli soru çözümü çalışmasında amacınız kendinizi ölçmek değil; öğrenmeye devam etmek ve soru tarzlarına hakim olmaktır. Bu çalışmayı yapmak için; çözümlü veya kolay seviyeli soru bankalarından, soru çözüm videolarından, canlı soru çözüm derslerinden veya örgün soru çözüm derslerinden yararlanabilirsiniz.

ÜST SEVİYE – ORTA, ZOR SEVİYELİ SORU ÇÖZÜMÜ

Orta ve zor seviyeli soru çözümü çalışmasındaki amacımız, sınavda gelebilecek sorular karşısında birebir tatbikat yapmaktır. Bu çalışmayı yaparken tüm soru tiplerinden bolca soru çözmeye ve soru çözüm hızınızı ölçmeye özen gösteriniz. Çözümü olmayan soru bankalarından, seviyesi orta ve zor olan soru bankalarından, deneme sınavlarından, yaprak testlerden, canlı veya örgün soru çözümü derslerinden bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Tekuzem Whatsapp Hattı