Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Ders Çalışırken Üretilen 5 Popüler Bahane

Ders Çalışırken Üretilen 5 Popüler Bahane

Siz de Ders Çalışırken Bu Bahaneleri Üretiyor musunuz?

Ders çalışmaya başlayan hemen hemen her öğrencinin karşılaştığı ilk engel aslında kendisidir. Yani kendi kendine ürettiği bahaneler ve yarattığı zaman kaybı. Hangimiz sevmediğimiz işleri yapmak zorunda kaldığımızda bahanelerin ardına saklanmıyoruz ki? Peki ya o işi sevdiğimiz bir hale getirsek yine de sürdürür müyüz bu bahaneleri bir düşünelim ne dersiniz?

Peki ya siz de ders çalışırken bu bahaneleri üretenlerden misiniz?

 

 1- Bir kahve yapayım da kendime geleyim, sonra başlarım.

O bir kahve olur mu size 3 bardak…
"Kahve de işe yaramadı başka ne yiyip ne içsem ki midem de kazınmadı değil hani?’’

Dersin başına oturmamak için ürettiğiniz yeme içme bahanesinin arkasına sığınmayın aslında karnınızın tok olduğunu, kahve içerken de ders çalışabileceğinizi çok iyi biliyorsunuz, yanılıyor muyuz?

 

2-  Acaba Merve bu derse nasıl çalışmıştı bir arayım da sorayım…

Merve’nin derse nasıl çalıştığı dışında bütün rutin konuşmaları tamamladıktan sonra içinizi kaplayan o derin pişmanlık hissini iyi biliriz.

Önemli olan kimin nasıl çalıştığı değil, sizin nasıl çalışacağınızdır. Başlasanız devamı gelecek siz de çok iyi biliyorsunuz.

 

3- Bir fotoğraf atayım da nasıl ders çalıştığımı herkes görsün!

Birilerinin nasıl çalıştığı sizi ilgilendirmediği gibi; sizin de çok çalıştığınızı birilerinin bilmesine hiç gerek yok. Ayrıca bu anın ölümsüzleştirmek istediğiniz bir ‘’an’’ olmadığını çok iyi biliyoruz, gerçekçi olmaya ne dersiniz? 

 

4- Şu soruyu çözemedim whatsapp grubundan atayım da bir de arkadaşlar baksın.

Whatsapp grubunda başladı mı şimdi bir muhabbet. Bu nasıl soru, böyle soru mu olur? Ya bunu nasıl çözemezsin çok basit. O değil de böyle soru zaten çıkmaz geç sen o soruyu. Hatalı bu soru kesin, doğru cevap şıklarda yok!

Kafanız iyice karışmadı mı sanki? İyisi mi o soru şimdilik dursun siz öğretmene sorun.

 

5-  Ortalık çok dağılmış, ben bir burayı toplayım en iyisi.

Tamam toplayın da bayram temizliğine gerek yok sanki :)
Ortamın düzenli olması elbette çok önemli fakat burada dikkatinizi dağıtacak unsurları ortadan kaldırmanız yeterli.

 

Kısaca; ürettiğimiz bu bahaneler aslında bir kaçış değil tam anlamıyla bir kayıptır. Giden zamanın geri gelmeyeceğinin bilincinde olarak bu ufak kayıpların yaratacağı büyük sonuçlara izin vermeyin. Sizin  zamanınızı sizden başka kimse çalamaz. Kendi zamanımızın hırsızı olmak kendimize yaptığımız en büyük kötülüktür. Bahanelerden sıyrılmak başarı için atacağınız en güzel adım olsun bugün. Mutlu bir gelecek dileğiyle…

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı