Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Hayallerinizi Hedefe, Hedeflerinizi Gerçeğe Dönüştürün

Hayallerinizi Hedefe, Hedeflerinizi Gerçeğe Dönüştürün

Les Brown’un çok güzel bir sözü var: "Yaşamda bugüne kadar yapamadığın şeyleri yapmak istiyorsan, bugüne kadar düşünmediğin gibi düşünmen, bugüne kadar hissetmediğin gibi hissetmen, bugüne kadar yapmadığın şeyleri yapman gerekir."

Hepimizin hayalleri var. İstediğimiz ve sevdiğimiz bir işte çalışmak, kariyer yapmak, para kazanmak… Peki hayalleri hedefe nasıl dönüştüreceğiz ve bu hedefler gerçeğe nasıl dönüşecek? Gelin sorunun cevabını birlikte öğrenelim!

 

ŞU DÖRT SORUYU KENDİNİZE SORARAK BAŞLAYIN:

1- Kararlı mısınız?

Bu hedefe ulaşmayı gerçekten istiyor muyum, yoksa sadece bir 'dilek' mi? Kararlı olan o hedef uğruna bir şeyler yapar. Örneğin; Ben ev almayı gerçekten çok istiyorum, bunun için kıyafet harcamalarımı kesebilirim, hafta sonu da ekstra çalışabilirim. Peki ya siz hedefiniz için nelerden vazgeçebilir ya da neleri elde edebilirsiniz?

2- Hedef net mi?

Olmazsa da olur mu yoksa ‘’olmasını’’ kafama koydum mu?

3- Plan (hedef reçetesi) var mı?

Bu hedefe ulaşmak için neler yapmalıyım? Bunları oturup sıra sıra yazdım mı? Programım hazır mı? Ulaşma planı yapılmayan hedefler, hedef değildir.

4- Uygulama takip süreci var mı?

Uygulamada en önemli şey, süreçtir. Bu hedefe ulaşmaktaki sürecimi nasıl takip edeceğim? Örneğin her gün çözmem gereken 200 sorum var bunu haftalık nasıl takip edeceğim? Hedefe sıkıca sarılıp, inanın ki hedef de size inansın. O yüzden küçük alt hedefler koyun ve kendinizi ödüllendirin. Örneğin; Günlük 100 soruyu geçtiğiniz zaman 45 dakikalık serbest zaman araları verin. 

 

SİZ, HAYATINIZDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞTİRMEDEN, HAYATINIZIN DEĞİŞMESİNİ NASIL BEKLEYEBİLİRSİNİZ Kİ?

Hiçbir zaman hayal kurmayı bırakmayın; neticede bizi insan yapan şey hayallerimizdir. Bize şekil verirler ve bizi yönlendirirler. Fakat; salt hayal kuran biri olmakla, hayallerinizi somut gerçekleştiren biri olmak arasında çok büyük fark vardır. 

Kişisel hareket gücü kazanabilme yetisi ve gerçekçi hedefleri başarabilmek kendinize hakim olmanın yapı taşıdır.

Bir şeyi istediğinizi veya bir şeye inandığınızı belirlediğinizde bunu ilk duyan sizsiniz. Bu size ve diğerlerine, neyin mümkün olacağına dair verilen bir mesajdır. Kendinizi  asla sınırlamayın.  —  Oprah Winfrey

 

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilmenin eşsiz mutluluğunu yaşayabilmeniz dileğiyle…

Yorum Bırak