Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Hızlı Net Artışı Nasıl Sağlanır?

Hızlı Net Artışı Nasıl Sağlanır?

Sınavda, bilmek kadar, bilgiyi soru çözerken kullanabilmek de önemlidir. Çünkü çoğu öğrenci, genellikle bu teknikleri uygulamadıkları için cevabı bildikleri halde birçok soruyu yanlış cevaplamaktadır. Ve sonuçta sınavdan sonra "Aslında ben 5-10 net daha fazla yapabilirmişim, bu cevapları biliyordum ama nasıl kaçırdım" derler.

Peki bilgiyi nasıl doğru kullanırız, netlerimiz nasıl artar?

  • Dikkatsizliğin önüne geçin

Sınavda dikkatsizliklerin en temel sebebi, soruyu okurken gözün cevap şıklarına takılmasıdır. Bir soru son şıkta biter. Tüm şıkları okuduktan sonra çözüm aşamasına geçmemiz hata payımızı en aza indirger.

Soruyu okurken önemli bilgilerin altını çizmek de dikkatsizliğin önüne geçmek için etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularsanız,
görsel dikkatinizden kaçan bilgiler dokunsal dikkatinizden kaçmaz.

 

  • Problem soruları nasıl çözülmeli?

Bu sorulardaki verileri mutlaka yanlardaki boşluklara yazın ve çözerken bütün işlemlerinizi zihninizden değil, yazarak yapın. Böylelikle işlem hatası yapmazsınız.

 

  • İki şıkka indirdim ama hangisi doğru?

Bilgi sorularında, iki şıkka indirdiğinizde, çoğunlukla ilk aklınıza gelen doğrudur. Yüzde yüz emin olduğunuz bir yanlışlık olmadığı sürece ilk aklınıza gelen şıkkı değiştirmeyin veya gerekirse soruyu tekrar okuyun. 

 

  • Uzun paragraf sorularını nasıl okumalı? 

Bu sorularda önce soru kökünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Ve özelikle paragraf sorularında çeldirici ifadelerin çok olduğunu bilerek konsantrasyonu sağlayıp çözüm aşamasına geçin.

 

  • Hatırlayamadığımız sorular olursa?

Hatırlayamadığınız sorulara daha sonra dönmek için yanına bir soru işarete koyun ve geçin. O soruyu sonra hatırlayabilirsiniz. Ancak, o soruda zaman kaybederseniz daha rahat yapabileceğiniz soruları kaçırabilirsiniz.

 

  • Hiçbir soruya önyargıyla yaklaşmayın.

Tüm soruları okuyun ve çözmeye çalışın. Sorulara önce basit bir mantıkla yaklaşın ve sorunun sizden ne istediğine yoğunlaşın.

Sizin soruyu nasıl anlamak istediğiniz değil, sorunun sizden ne istediği önemlidir. 

 

  •  Ve ASLA unutmayın!

Her ne olursa olsun istekle ve özenle çalışmaya devam ettiğimizde, bir gün gelir ve hayal ettiğimiz değişim "gerçeğimiz" olur.

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı