Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Kişisel Motivasyonu Arttırma Yöntemleri

Kişisel Motivasyonu Arttırma Yöntemleri

Yaşantımızdan memnun değil miyiz? Hayatımızda sürekli bir şeyleri erteliyor muyuz? Bir işe başlayacağımız gün bir türlü gelemiyor mu? Planlı olamamak motivasyonumuzu mu düşürüyor? İşte bu durumda, hayatı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Hayatı değiştirmek kolay değildir ama bilinmesi gereken bir gerçek var ki asla imkansız da değildir..

Kişisel Motivasyonu Arttırarak Siz de Değişmeye Var mısınız?

O zaman başlayalım:

İlk adım ‘’İnanmak’’: İnsanın hayatı süresince verdiği en büyük mücadele kendisi ile yaptığı mücadeledir. Biz kendimize inanır ve güvenirsek, çevremizdekiler de bize inanır, güven duyar. Motivasyon için inancımızın ve özgüven duygumuzun güçlü olması gerekir. “Ben bunu yapabilirim, bu beceriye sahibim, bu işe başlayabilir ve başarıyla sonuçlandırabilirim.” düşünceleriyle kendimize inanarak başladığımız işlerde çok daha hızlı, verimli ve başarılı sonuçlar alabiliriz.

Başarısız olduğumuz durumlarda moralimizi bozmamamız, deneyimlerimizden ders alabilmemiz, bir sonraki hedefimiz için kendimizi yeniden motive edebilmemiz ve hiçbir koşulda kendimize olan inancımızı kaybetmememiz çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki; kazanmaya ya da kaybetmeye sebep olan en büyük unsur inançtır.

Güne başlarken o günün iyi geçeceğine dair olumlama yaparak olumsuz düşüncelerden zihnimizi uzaklaştırmak, güne gülümseyerek ve pozitif başlamak beynimize de olumlu sinyaller gönderecektir. Bu sayede o gün yaptığınız işlerin olumsuzlukla sonuçlanması bilimsel açıdan da mümkün değildir.

Motivasyonun düşmesinin en önemli sebeplerinden birisi zihnimizde oluşan negatif düşüncelerdir. Hayat enerjisini çok çabuk tüketmiş  insanlar yaptığı işlere ve hayata konsantre olmakta zorlanır. Olumsuz duyguları çok fazla barındıran insanlar  yapabilirliklerine inanmazlar. Yaşadığı anı ve zamanı iyi değerlendiremezler.

Başarılı olabilen insanlar hedeflerine odaklanabilen insanlardır. Motivasyon kişiye bağlıdır ve bir seçimdir aslında... Çoğu insan dış etkenlerin etkisinde çok fazla kalır. Kendini yönetmeyi başaramadığında ise birileri kalkıp onu yönetmeye çalışır.

Yaşadığımız sıkıntı ve üzüntülerin geçici olduğu konusunda kendinizi telkin etmelisiniz. Hiçbir başarısızlık daimi değildir ve istediğiniz sürece başarıya çevirmeniz için gerekli güç içinizdedir.

Kişisel motivasyon grafiğiniz inişli çıkışlı bir seyir izliyorsa hayatınızı ve alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirme vakti çoktan gelmiş demektir. Daha fazla beklemeyin! Sahip olduğunuz herşeyin değerini bilin ve yeniden başlayın. Sahip olduğunuz değerlere yenilerini ekleyerek başlayın.

Eksikleriniz ve eskileriniz sadece birer tecrübe olarak kaldı. Şimdi ise; yeni rüyalara başlama zamanı..


Yorum Bırak