Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

KPSS 'den Yüksek Puan Almak İçin 4 Müthiş Tüyo

KPSS 'den Yüksek Puan Almak İçin 4 Müthiş Tüyo

Kendimize bir hedef koyduk. Zordu bu kararı vermek. ‘’Sınava hazırlanmak…’’ 

Zaman zaman kendimize sorular sorarken bulduk kendimizi, kimi zaman ya olmazsa dedik, ya kazanamazsam... Ama her defasında toparlanmak için bir sebebimiz vardı. En geçerli sebep… Hayallerimiz!

Şimdi bu hayalleri gerçekleştirmeye çok yakınız. Her şey bizim elimizde. Biz istersek yaparız, istemezsek tüm bu hayaller kuş olup uçar ve bize de sadece izlemek kalır..

Peki bunca zamandan sonra yeniden toparlanmanın, yüksek puan almanın bir yolu yok mu?

Gelin adım adım neler yapacağımızı birlikte öğrenelim.

 

1- Test Çözme Becerinizi Arttırın:

 

  • Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.
  • Amaç KPSS’de başarılı olmak ise KPSS niteliğine uygun sorular çözmelisiniz.
  • Soruları kendinize zaman tanıyarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgi kullanma hızınızı da ölçmektedir.
  • Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.
  • Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.
  • Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.
  • Her gün belirli miktarda soru çözmeye çalışın. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.

2- Soru Çözün

Hergün en az iki test çözün.(60 soru) Bu çalışmanın amacı da bilgileri taze tutmak ve tekrar yapabilmektir. Cevaplarınızı kitabın üstüne işaretleyin. Yanlış yaptığınız sorular ve yapamadığınız sorular için konu anlatımlı kitabınıza bakın. İhtiyaç duyarsanız yine kısa kısa notlar alın. KPSS’ye girene kadar her gün bu şekilde çalışmaya devam edin.

  • KPSS ‘de uzun ve yorumlamaya yönelik çok fazla soru çıkmaktadır. Bu sorular kişiye ciddi anlamda zaman kaybettirdiğinden birçok kişi sınavı tam olarak bitiremez. Bu sebeple de ciddi miktarda soru çözülmeli ve uzun paragraflar için ilginç metotlar üretilmelidir. Önce şıkları okumak, cümlenin son paragrafını okumak ve paragrafları bölümlere ayırmak bu sisteme uygun metotlardır.
  • KPSS bilgiye olduğu kadar hıza da dayalı bir sınavdır. Sınavda size ek olarak süre sağlayacak en sağlam metot ise sorulara sondan başlamaktır. KPSS’ de birçok kişinin de dikkatini çekebileceği gibi ilk 10 soru içerisinde düşündürücü ve zaman kaybettiren sorular vardır. Kişi sondan başladığı takdirde en sonunda bu sorularla ilgileneceğinden zaman kaybetmeyecektir.
  • Test çözerken KPSS’ nin sizin için hazırladığı soru düzenini kullanmayın. Öncelikli olarak en iyi yaptığınız soruları çözerek hem moralinizi hem de isteğinizi arttırın. Bu sayede diğer sorularla uğraşırken daha zinde olursunuz.

3- Ders Atlamayın!

Matematiksiz de yaparım!, Coğrafyadan anlamıyorum. Anayasa çok karışık söylemlerinden vazgeçin. KPSS’den yüksek puan almak istiyorsanız, hepsine çalışmalı, eksiklerimizi kesinlikle tamamlamalıyız!

4- Konuları Anlayarak Çalışın!

KPSS’den yüksek not almanın temel yolu, bilgiyi akılda tutmaktır. Bilgiyi akılda tutmanın en temel yolu ise onu tekrarlamaktır. Tekrarlamanın en kolay yolu da özet çıkarmaktır. Ne çalışırsanız çalışın, çalıştıklarınızdan notlar alın ve sık sık tekrarlayın. Bu kesinlikle zaman kaybı değildir. Önemli olan bilgiyi öğrenmek değil, akılda tutup, zamanı gelince de uygulayabilmektir.


Hayali kuran sizsiniz.. Bunu gerçekleştirmek isteyen de.. Şimdi bu kadar yakınken geri dönmek olmaz!

Benjamin Franklin’in dediği gibi;

"Yapmak istediğin her şeyi düşünerek karar ver, verdiğin kararı da mutlaka gerçekleştir.’’

 

Yorum Bırak