Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

NEDEN MATEMATİK YAPAMIYORUZ?

NEDEN MATEMATİK YAPAMIYORUZ?

64 ülke arasında yapılan son Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Raporu’nda Türkiye; Matematik’ te 45’inci sırada yer alıyor. Ülke olarak aslında bir Matematik problemimiz olduğunun en geniş çaplı ispatı bu raporda da gözüküyor. Peki bunun sebebi ne? Neden Matematik yapamıyoruz? Ve bu sorunu nasıl çözebiliriz?

 İşe ilk önce hastalığı teşhis etmekle başlayalım. Çoğumuz aynı cevabı vereceğiz. Konuyu anlıyorum, ama iş soru çözümüne geldiğinde formülleri hatırlamıyorum. Yanlışlarım çok fazla çıkıyor. Çözemiyorum. Peki sonra ne yapıyoruz? Onun cevabını biz verelim. Ne de olsa yapamıyorum ön yargısına kapılarak soru bankalarını kendimizden olabildiğince uzağa koyuyoruz. İşte esas nokta bu.  Matematik’ in ilacı bol soru çözmektir. ‘’Yapamıyorum’’ düşüncesi ise, sadece bir ön yargı! Konuyu anlayıp soruyu çözemiyorsak tek bir ihtimal var. Oda soru pratiği kazanmamış olmamız. İlk aşamada çözdüğümüz sorularda çıkan yanlışlar bizler için yeni birer bilgi anlamına geliyor. ‘’Yapamadım mı? Demek ki bu bilgiyi gözden kaçırmışım.’’ Böyle yaklaşılsa sınav dönemi yaklaştığında çözülemeyecek soru kalmaz.

Bol soru çözen öğrenci artık soruyu dahi okumadan ‘’burada bunu yapıyorduk’’ algısıyla yaklaşacak sorulara. Konuşmayı yeni öğrenen bir bebeğin, etrafından bir şeyler duydukça kelime dağarcığını geliştirmesi gibi bir durum bu.

Unutmayın; matematiksel zekanın kuvvetli olmasına bağlı değildir sınavlarda Matematik çözmek. Matematiksel zeka günlük hayatta farklılık gösteren bir etkendir. Olayların oluşumu ve işleyişi hakkında çok soru sorar mesela. Ya da yaşıtlarına kıyasla soyut düşünebilme ve sebep-sonuç ilişkisi kurabilme kabiliyetleri çok iyi gelişmiştir. Matematik çözmenin ise bu durumla alakası yok. Konuyu iyi anlamış yani hiçbir konu eksiği kalmamış ve bulabildiği her soruyu çözmüş olabildiğince soru pratikliği kazanmış herkes Matematik’ e beyaz bayrak açıp artık barış imzalayabilir.  Kolaydan zora, basitten karmaşığa, temel konulardan daha üst seviyedeki konulara doğru bir çalışma tekniği izler soruları bu şekilde çözerseniz, sınavda da daha iyi sonuçlar elde edeceğinize inanıyoruz.
Yorum Bırak