Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

10 Dakikada Rahatlatan 3 Nefes Egzersizi

10 Dakikada Rahatlatan 3 Nefes Egzersizi

"Düzenli ve dikkatli nefes egzersizi yapmak, yatıştırıcı ve enerji verici olabildiği gibi panik ataktan sindirim sorunlarına kadar strese bağlı tüm sağlık problemlerine yardımcı olabilmektedir."
Andrew Weil, M.D

Kontrollü nefes alıp vermek stresinizi azaltarak vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olduğu gibi olası kaygı problemleriyle de en etkin şekilde başa çıkabilmenizi sağlamaktadır. Nefes egzersizleri vücudunuzun daha çok oksijenle beslenmesini sağlayarak sağlıklı bir döngüye kavuşmanıza yardımcı olan nefes alıp vermeye dayalı çalışmalardır. 

10 dakika nefes alıp verişinize odaklanmaya ne dersiniz? Performansınızın basit bir şekilde arttığını ve konsantrasyonunuzda ciddi bir farklılık oluştuğunu hemen fark edeceksiniz.

O zaman başlayalım…

 

1. "Eşit Nefes Alıp Verme" Tekniği

Nasıl yapılır:  Başlangıç olarak nefes alırken dörde kadar sayın, sonrasında nefesinizi verirken dörde kadar sayın, sadece burnunuzdan soluyun, bu şekilde nefesinize doğal bir direnç eklenir. Pacheco’ya göre, bu şekilde sinir sisteminiz rahatlar, odaklanmanız artar ve stresiniz azalır.

En iyi ne zaman işe yarar: Her yerde, her zaman işe yarar. Ancak bu teknik, özellikle uyku pozisyonuna geçmeden hemen önce oldukça etkilidir. Pacheco bu teknik için: “Uyumakta sorun yaşıyorsanız bu egzersiz sizi aklınızdaki düşüncelerden veya sizi uykunuzdan alıkoyan düşüncelerden kurtarmaya yardımcı olabilir” ifadesini kullanıyor.

 

2. "Bilinçli ve Karından Nefes Alıp Verme" Tekniği 

Nasıl yapılır: Yere oturup sırtınızı duvara dayayın veya sırtüstü uzanın. Burundan yavaşça ve derince nefes alın. Bir elinizi karnınızın üzerine koyun ve karnınızı içeri çekerek ağzınızdan nefes verin. Sonra, sadece karnınızı şişirerek burnunuzdan nefes alın. Ağzınızdan yavaşça nefes verin (nefes vermek, nefes almadan daha uzun sürmeli). Egzersizi 3 kez tekrarlayın

 En iyi ne zaman işe yarar: Sınav öncesi, stresli bir sunum ertesi veya zor bir günün   ardından yapılan bu çalışma uzun vadede daha sağlıklı hissetmenize imkan tanıyor. Nefes alış-veriş hızınızı değiştirerek, nefes esnasında farkındalık edinerek bedeninize iyilik yapabilirsiniz. 

 

3. "Dönüşümlü Nefes Alma” Tekniği

Nasıl yapılır:  Bu şekilde nefes almanın kişiye huzur ve denge getirdiği, ayrıca da beynin sağ ve sol taraflarını da birleştirdiği söylenir. Rahat halde başlanır, sağ başparmağınız ile sağ burun deliğinizi kapayıp sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Nefesinizin en son noktasında sol başparmağınız ile sol burun deliğinizi kapayıp sağ burun deliğinizden nefesinizi verin. Sağ burundan nefes alıp, sağ başparmağınız ile kapadıktan sonra sol burnunuzdan nefes vererek bu sıradan devam edin.

En iyi ne zaman işe yarar: Karar anları gibi odaklanmanız ve dinamik olmanız gereken zamanlarda oldukça işe yaradığı bir gerçektir. Yalnız bunu uyumadan önce denemeyin. Nadi Shodhana, bu nefes alımının “kanalları temizlediğini” ve insanları çok daha uyanık hissettirdiğini söylüyor. 

 

Sporcuların, nefes alıp verişlerini kontrol etmeyi öğrenerek, müsabaka sırasında karşılaştıkları stresli durumlarla başa çıkabildiklerini biliyor muydunuz?

Nefes, özellikle istenmeyen davranışlar sergilememizi önlemede, negatif anları kendimizden uzaklaştırabilmemizde ve bilinçaltımızda beslediğimiz pozitif duyguları hayata geçirebilmekte büyük rol oynar. Derin nefes bize bilmediğimiz dünyaların kapılarını aralarken gücümüzü fark etmemiz için de beynimize olumlu sinyaller gönderir.

Şimdi derin bir nefes alın ve bir nefesle hayatınızı değiştirecek o mucizevi enerjiyle tanışın...


Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı