Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Pes Etmek Üzere Olduğumuzda Nasıl Devam Edebiliriz?

Pes Etmek Üzere Olduğumuzda Nasıl Devam Edebiliriz?

Önemli bir eylem üzerine çalışırken pes edecek gibi hissediyorsanız, motivasyonunuzu kaybetmişsiniz demektir. Devam etmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama devam edecek tahammülünüz ve isteğiniz yok. Bu tam da nehirde boğulmaya benzer, yavaş yavaş mücadele etmeyi bırakırsınız ve dibe batarsınız.

Bu engellerden kurtulmanız ve yolunuza devam etmeniz mümkün değil mi? Elbette mümkün. Şimdi sizlere birkaç ipucu verelim:

1- Hedefinize ’’Neden’’ Ulaşmak İstediğinizi Kendinize Hatırlatın!

Hedeflerinizin peşinden gitmeniz için çok geçerli bir sebebinizin olduğuna eminiz. Motivasyonunuzu kaybetmeniz, başlangıçta size umut veren sebeplerden kopmanıza neden olur. Geriye dönün ve bu sebepleri bir daha düşünün. Neden hedeflerinizin peşinden gitmeniz gerektiğini bir kez daha kendinize hatırlatın. Daha da önemlisi, hedeflerinize ulaşmanın size kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğini hatırlamaya çalışın. Mümkün olduğunca bu hislerinize tekrardan sahip olmaya çalışın. Hedefinize ulaşmanızın size getireceği kazançları düşünmeniz çok önemli; ne zaman pes edecek gibi olsanız, hedeflerinize ulaşmanın getireceği mutluluğu hayal ederek toparlanabilirsiniz.

 

2-  Olabilecek En Kötü Şeyi Düşünün!

Bu oldukça iyi ve test edilmiş bir yaklaşımdır. Gerçekten bunu hissetmeyi başardığınızda, oldukça işe yarayacaktır. Doktorları öleceklerini söylediği için sigara ve alkol tüketmekten vazgeçen insanları düşünmeye çalışın. Doğru kullanıldığında, korku gerçekten iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. Pes ettiğinizde neler olacağını düşünün. Kendinizi nasıl bir halde bulacaksınız? Birkaç ay ay ya da bir yıl sonraki hayatınız nasıl olacak? Kafanızda canlı resimler oluşturmaya ve sonuçları küçümsememeye çalışın. Olabilecek en kötü şeyi düşünün ve kendinize, gerçekten bunu yaşamak isteyip istemediğinizi sorun.

 

3- Kendinize Başarıya Doğru Yol Aldığınızı Söylemekten Çekinmeyin!

Motive olmuş bir şekilde başarıya doğru ilerlediğinizi tekrarlamak, size büyük bir enerji ve kararlılık sağlayacaktır. “Yapabilirim”, “Ben başarılı bir insanım”, “Neredeyse hedefime ulaştım”, “Ben güçlüyüm” ya da “Engellerden ve mücadele etmekten korkmuyorum” gibi ifadeler, size daha fazla güç verecektir. Kendinize özgü böyle ifadelerden üretebildiğiniz kadar ürettiğinizden emin olun. Bunları birçok kez tekrar edin, böylelikle kendinize ilham vermiş ve kendinizi olumlu hislerle ve devam etme isteğiyle doldurmuş olursunuz.

 

4- İstediklerinize Sahip Olan İnsanlara Katılın

Sizin ulaşmak istediklerinize çoktan ulaşmış insanlarla beraber olmak, sizin için oldukça güzel bir motivasyon kaynağı olacaktır. Onları başarıları sizi motive edecek, birilerinin başarmış olduğunu görmek, hedeflerinizin ulaşılabilir olduğunu size hissettirecek. Bir şeyi gerçekten istediğinizde ulaşılabilir olduğunun en canlı kanıtlarıdır onlar. Bunun yanı sıra, bu kişiler sizinle deneyimlerini ve bilgi birikimlerini de paylaşacaklardır. Size hedeflerine nasıl ulaştıklarını ve nasıl motive olduklarını anlatacaklardır. Zor zamanlar geçirdiğinizde size yardımcı olacaklardır. Başarılı insanlar, aynı zamanda oldukça destekleyici insanlardır. Başarıya ne koşullarda ulaşıldığını bilirler ve bu yüzden yardım etmeye isteklidirler.

Başarı başarıyı çeker. Geçmişinizde bir sürü başarıya ve hedeflediğiniz sonuçlara ulaştığınızdan eminiz. Bu hedeflerinizin şu andaki hedeflerinize benziyor ya da tamamen farklı olması önemli değil. Geçmişte bir şeyleri başarmış olmanız ve bu başarılarınızla övünmeniz, şu anki hedeflerinize de ulaşabileceğinizin bir göstergesidir. Şu anki hedeflerinize ulaşmak için geçmişte izlediğiniz yoları izlemenizde hiçbir sakınca yok. En son başarılı olduğunuz şeyi hatırlayın ve bu başarınızda neleri doğru yaptığınızı ve bu başarıya nasıl ulaştığınızı düşünün. Pes etmek istediğinizde belli hisleriniz var mıydı? Eğer cevabınız evetse, bu kötü hislerle nasıl başa çıktınız? Büyük olasılıkla aynı yollar şimdiki durumunuzda da sizi yine başarıya götürecektir.

Unutmayın: ‘’Siz başarılısınız.’’  Ve pes etmek başarılı insanlara göre değildir…

Yorum Bırak