Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Sınava Hazırlık Sürecinde Stresli ve Sıkıntılı Hissediyorsanız Düşünmeniz Gereken 5 Şey!

Sınava Hazırlık Sürecinde Stresli ve Sıkıntılı Hissediyorsanız Düşünmeniz Gereken 5 Şey!

"Hepimiz aynı bataklıkta yaşıyoruz; ama bazılarımız yıldızlara bakıyor." Oscar Wilde

Özellikle sınava hazırlık sürecinde zaman zaman kendimizi mutsuz, huzursuz, stresli ve sıkıntılı hissederiz. Bunun birçok sebebi vardır. Başaramama korkusu, umutsuzluk, çevremizdekilerin söylemleri, kendimize duyduğumuz ne yazık ki güvensizlik... Peki tüm bunlarla başa çıkabilmek sizce de mümkün değil mi?

Gelin cevabı birlikte bulalım;

1- Yaşadığımız her durum bizler içindir. Öncelikle bunun bilincine varmalı ve ona göre adımlar atmalıyız. Yaşadığımız olayları tecrübe hanesine yazmalı ve mutlaka ders çıkarmalıyız.

2- En karanlık anda bile bir umut ışığı elbet vardır. Hayat bazen bize çok kötü oyunlar oynar. Haklısınız bazen en kötü şeyler bizim başımıza geliyormuş gibi hissederiz. Ama unutmayın umudunuzu kaybettiğinizde her şeyi kaybedersiniz. Güçlü kişiler yaşadıkları her olayın iyi yönüne bakabilenlerdir.

3- Karanlık zamanlarda olaylara karşı duruşunuz her şeyi değiştirebilir. Korkularınızdan sıyrılın ve dik durun. Kendinize inandığınızda kazanan siz olacaksınız. Sizi en iyi bilen yine sizsiniz. Yapabileceğinizi çok iyi biliyorsunuz. Bildiğinizi kendinize kabul ettirin yeter.

4- Hayat sizi yere düşürebilir. Önemli olan düşmemek değildir. Önemli olan ayağa kalkmaktır. İlk darbe aldığınızda kalkmak zordur. Ama unutmayın hayatın rutini budur. Hayata karşı ne kadar hızlı ayağa kalktığınız durumunuzu belirler. Hem düşmeseydik ayağa kalkmayı hiçbir zaman öğrenemeyecektik. Bu olumsuzluk bile bize bir şey öğretti.

5- Hayaller gerçek olabilir, eğer gerçekten istersen.  Her koşulda istemekten ve istediklerinizi hayal etmekten çekinmeyin. Hayal kurabildikçe anlamlaşır hayatımız. Neyi ne kadar çok istediğimizin muhasebesini bile hayallerimizde yaparız. Ve hayal dünyamızdır bizi biz yapan!

Sadece şunu düşünün; "Hayalimi gerçekleştirebilecek güce sahipsem şu an neden duruyorum?’’
...Yorum Bırak