Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Unutkanlık Konusunda Alınabilecek Tedbirler Kılavuzu

Unutkanlık Konusunda Alınabilecek Tedbirler Kılavuzu

Hafıza… İnsanın en değerli hazinelerinden birisidir. Sahip olunan her türlü bilgi, orada depolanır ve saklanır. Hafıza olmadan ne olabilir? Hiçbir şey! İnsanın hafıza kaybına ve unutkanlığına yol açan bir takım nedenler vardır. Dilerseniz sahip olduğumuz bu mükemmel hediyenin kaybına, unutulmasına yol açan nedenlere ve hafızamızı güçlendirebileceğimiz yöntemlerine göz atalım:

 

Disiplinsiz, plansız, düzensiz yaşam tarzı

Hayat düzenine dikkat edilmeli ve planlı yaşamaya özen gösterilmeli. Program yapmak yerine her gün için bir önceki günden hazırlanan minik şablonlar olmalı.

 

Düşünce, hayal ve beklentileri kontrol altında tutamama

Kontrolsüz beklentiler ve kişiye uygun olmayan düşünceler... Düşünceleri kontrol altında tutmaya çabalayarak uygun beklentiler içerisinde kalınmalı.

 

Düzensiz uyku

Vücut mekanizmasını bozarak kişiyi sersemletir. Düşünce sistemini ve muhakeme yeteneğini düzensiz hale getirir.

 

Amaç ve hedeflerin sıklıkla değiştirilmesi, ani kararlar, başıboş bir hayat anlayışı

Bunun en temel sebebi kişinin kendini tanımıyor olmasıdır. Hedef ve amaçların olmaması kişinin hafızasını zayıflatır, irade deposunu boşaltır.

 

Kişisel problemlerin fazlalığı

Peki problemsiz bir hayat olacak mı? Asla.. İnsan mücadeleci ruh anlayışını kazanabilmeyi başarmalı.

 

Geçmişe takılı kalmak

Arkasına bakan önünü göremez. Tüm iç hesaplaşmaları sonlandırmak gerekir. Peki nasıl yapacağız? En uygun anında bir defter tutmaya başlamalı, geçmişte acı veren tüm olaylar, insanlar, hatalar yazılmalı. Bittikten sonra defter yok edilmeli.

 

Düzensiz beslenme, şok diyetler, yanlış zayıflama hapları

Bilinçli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Her duyulan bilgi uygulanmamalı, önce araştırılmalı, vücuda uygunluğuna bakılmalı.

 

Öğrenilen yeni bilgilerin, geçmiş konuların pekiştirilmemesi

Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yapılmalı. Sorular çözülmeli.  Sabah uyanır uyanmaz ve akşam yatmadan önce konu tekrarı yapılmalı. Tekrar sisteminde en iyi tekniktir.

 

Not almadan uçup gitmesine izin verilen bilgiler

Hatırlanması zor olan bilgiler not edilmeli, her gün kişinin göz aşinalığı kazanarak görebileceği bir yere asılmalı. Kişi adlarını unutmamak için, o kişinin unutulmayacak bir özelliği yakalanmalı ya da bir imgeyle birleştirilmeli. Randevular, bir yere telefon etme, bir işi bitirip diğerine başlama, almak istenilen, yapılmak istenilen her şey liste yapılmalı, bir not defteri tutulmalı ya da alarm, çalar saat kurulmalı.

 

Son olarak unutkanlığı aşmanın en önemli yolu; alışkanlık kazanmaktan geçer!

Sizler için sunduğumuz bilgiler istikrarla ve sabırla yapılarak çaba ister. “Tamam, artık unutmam.” demek yerine tedbirli yol almaya devam etmekten vazgeçmemeli.  

Yorum Bırak