Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

YKS Sonrası Üniversite Tercihlerine İlk Adım

YKS Sonrası Üniversite Tercihlerine İlk Adım

Değerli Öğrencilerimiz, Geleceğimiz…

Uzun bir koşunun ardından artık dinlenmek hakkınız. Şimdi zaman sizin, dilediğiniz şekilde dinlenin ve tatilin keyfini çıkarın. Unutmayın ki, hayatınızın en önemli ve en keyifli kavşağı burası! Geleceğinizi inşa edeceğiniz bu dönüm noktasında hazır da vaktiniz varken kariyerinizi planlamaya var mısınız?

O halde;

 

• Her şeyden önce yüreğinizin sesini dinlemelisiniz. O ne istiyor, ne yaparsa mutlu olur, yaşamak istediği hayat ne… Tüm bunlara kulak vermelisiniz.

 

• İç sesinizi dinledikten sonra artık size uygun üniversite ve meslek seçimi için araştırma yapmaya başlamalısınız.

 

•Bilenlere, bu yollardan geçenlere, uzmanlara danışarak onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanmalısınız.

 

•Tercih süreci için verilen süre belki yetmeyebilir. Tüm hayatınızı etkileyecek olan bu dönemi verimli kullanarak, son günlere bırakmamanın haklı gururunu yaşamalısınız.

 

• Üniversiteleri gezmek, oradaki öğrencilerle sohbet etmek yapacağınız tercih için iyi bir yol gösterici olacaktır. Her ayrıntıyı değerlendirmelisiniz. 

 

• Tercihler; bir nevi yıl boyunca çalışıp biriktirdiğiniz parayı ne kadar verimli ve ekonomik harcayacağınıza benzeyen bir süreçtir. Çok paranız var diye ihtiyacınızın ve ilginizin hiç olmadığı bir ürüne nasıl ki müşteri olmuyorsanız, çok puanınız var diye de ilginizi çekmeyen, yeteneğinizle örtüşmeyen popüler programların peşine de takılmamanız gerekli.  Bunun yanı sıra hayal ettiği puana ulaşamayanlarınız varsa da onlar için de aynı durum geçerli. Puanınızın değil, hayallerinizin peşinden gitmelisiniz.

 

Yetenekleriniz ve ilginiz tercih döneminde ışığınız olsun; ancak bu ışığı tüm hayatınız boyunca taşıyabilecek de mantık ve cesaretiniz olmalı! Üniversite size sadece yol gösterir, hayata dair bir bakış açısı kazandırır. Kısacası amaç değil, araçtır. Yine her şeyi yapacak olan sizlersiniz…

 

Bu keyifli sürecin size harika kapılar açması ve nice güzellikleri beraberinde getirmesi dileğiyle…

 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı