Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

ZAMANI YÖNETMEK SİZİN ELİNİZDE!

ZAMANI YÖNETMEK SİZİN ELİNİZDE!

Sınava hazırlanma kararı veren hemen herkesin karşılaştığı bir problem varsa o da zamanı yönetememektir. Onu etkin kullanmak da, boşa harcayıp çöpe atmak da aslında bizim elimizde. Peki bu dönemde zamanı nasıl yönetebiliriz?

ZAMAN YÖNETİMİ NEDİR?

Zaman yönetimi dediğimiz şey; öncelikleri belirleyip, doğru planlama yapabilmektir. Daha okunması gereken çok kaynak, izlenmesi gereken çokça video, çözülecek yüzlerce soru, tekrar edilecek birçok konu mu var? Ya da çalışma ortamınız dağınık, iş hayatınız yorucu, evde sizi bekleyen fazlasıyla sorumluluk? Yarım bırakılan işler fazlalaşmış, konu eksikleriniz yoğunlaşmış, planınızda olmayan ani görevleriniz ortaya çıkmış da olabilir. Strese hiç gerek yok! Neyi ne zaman yapacağımızı bilirsek; zamanın bizi tuzağına çekmesine engel olabilir, onu kendimiz yönetebiliriz.

ETKİN ZAMAN YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Zaman yönetimi yaparken öncelikle kendinize bir tablo çizmenizi öneririz. Bu tablo yöntemi, önceliklerinizin durumunu belirleyen en etkili yöntemlerden biridir.  Tabloyu ‘’Önemli’’ ve ‘’Önemli Değil’’ şeklinde ikiye ayırın. Bu iki sütunun altına da ‘’Acil’’ ‘’Acil Değil’’ şeklinde ikişer başlık daha açın. Şimdi yazmaya başlayın. O gün için planlanan işler neler? Konu çalışması, ev temizliği, alışveriş, işiniz ile ilgili evrak takibi, sunum hazırlama, raporlama, çözülecek soru sayısı, arkadaş ziyareti… Aklınıza gelebilecek her şeyi bu tabloya yerleştirebilirsiniz.

Şimdi asıl önemli kısma gelelim. O iş, tabloda nerede yer alıyor. Şimdi tabloya bakın ve kararı siz verin. Hemen yapılmalı mı, bekleyebilir mi, boş verilmeli mi, zaten cevabı karşınızda göreceksiniz. Bu yönteme göre öncelik sıranızı belirler, böyle hareket ederseniz; zamanınızı daha efektif kullanabilir, ne zaman ne yapacağınızı görebilir, boş yere de zaman kaybetmemiş olursunuz.

Hayatınızın her anında size yol gösterecek bir zaman yönetimi planlaması, sizi birçok yükten kurtaracak, daha sistemli hareket etmenizi sağlayacaktır. Bu da; işinizde, sınav hazırlık sürecinizde ve özel hayatınızda dahi daha başarılı sonuçlarla karşılaşmanızı sağlar.

Çünkü; yaşamak anlardan ibarettir. Geri getirilemeyecek kadar nostaljik, pahası biçilemeyecek kadar kıymetlidir. Zamanı etkin yönetebildiğiniz başarılı yarınlar dileriz.

 

Yorum Bırak